no related item

شنونده: 17
دریافت: 475
بازدید: 1572

نویسنده :

عاطفه فراهاني, صادق حسن زاده, معصومه ميرابوطالبي, معصومه سادات ميرغني,

کارگردان کتاب گویا:

*

نمايش شخصيت ها(قسمت دوازده)

حکایت های شنیدنی

مجموعه کتاب‌های «حکایت‌های شنیدنی» بخشی از زندگی‌نامه علمای بزرگ شیعه است که در هر فصل ویژگی‌های اخلاقی و حکایت‌های ایشان روایت می‌شود.

"آیت‌الله شیخ مرتضی بنی‌فضل"

آیت‌الله بنی‌فضل، از علمای وارسته و مهذّبی بودند که با وظیفه‌شناسی پای در عرصه فقاهت نهاد و همین تکلیف‌گرایی، ایشان را از جمله سابقون نهضت اسلامی و انقلابی ملت ایران به زعامت امام راحل عظیم‌الشأن قرار داد.فضایل معنوی او همواره درس‌آموز هم‌نشینان، طلاب و فضلای اعلام بود و منش او اخلاق اسلامی، تعبدگرایی و خلوص را ترویج می‌ساخت.آیت‌الله شیخ مرتضی بنی‌فضل از استادان برجسته حوزه علمیه قم در درس خارج بود. وی در سال 1352 ه.ق در خانواده‌ای مذهبی در تبریز متولد و پس از سپری کردن دوران کودکی تا 2 سالگی، مشغول تحصیل در زبان و ادبیات فارسی و عربی شد.
وی بعد از اتمام این دوره عازم قم شد و در حوزه علمیه قم از محضر آیات عظام بروجردی، امام خمینی، اراکی، گلپایگانی و محقق داماد در درس خارج و اصول فقه علوم و عقلی و تقسیر بهره‌ها برد.
آیت‌الله بنی‌فضل مدت 2 سال در حوزه قم مشغول تدریس در درس خارج فقه اصول و سایر علوم حوزوی بود و از تالیفات متعدد وی می‌توان به شرح‌هایی بر بخش منطق منظومه سبزواری، مکاسب، محرمه، بیع، شرح گسترده بر کتاب القضای و الشرایع و مدارک التحریر الوسیله اشاره کرد.این عالم ربانی از نخستین سال‌های نهضت امام خمینی همواره حامی این نهضت عظیم بود و در سال‌های پیش از انقلاب نقش رابط امام خمینی با حرکت همه جانبه حوزه علمیه قم بر ضد رژیم پهلوی را ایفا کرد. وی در آن سال‌ها با سخنرانی در مجامع عمومی و خصوصی ماهیت رژیم شاه را افشا می‌کرد و همین امر باعث شد چندین بار به ساواک احضار شود و مورد بازجویی و هتاکی قرار گیرد.نماینده مردم استان آذربایجان شرقی در خبرگان رهبری، پس از انقلاب شکوهمند اسلامی با حکم کتبی امام راحل در حل مشکلات استان‌های آذربایجان شرقی و غربی تلاش‌های فراوان کرد. آیت‌الله بنی‌فضل در دوره اول مجلس خبرگان رهبری نماینده مردم آذربایجان غربی و در دوره‌های دوم و سوم نماینده آذربایجان شرقی بود.


"آیت‌الله علی ارومیان"

آیت‌الله شیخ علی ارومیان مبلّغی توان‌مند و تلاش‌گری خستگی‌ناپذیر است که عمر بابرکت خود را در جهت ترویج معارف الهی و پاسداری از ارزش‌های انقلاب اسلامی سپری ساخته و در این مسیر از جان و مال و فرزندان خویش مایه گذاشته‌است.آیت‌الله علی ارومیان در سال 1311 ه.ش برابر با 1351 ه.ق در خانواده‌ای مؤمن و متعهد در مراغه از توابع استان آذربایجان شرقی به دنیا آمد. وی پس از فراگیری قرآن و دروس متداول در مکتب‌خانه به مدارس جدید رفت و تا مقطع متوسطه به صورت متفرقه شرکت کرد. پس از آن به سبب علاقه به تحصیل علوم دینی، به فراگیری دروس حوزوی در مدرسه علمیه مراغه پرداخت. آیت‌الله ارومیان دروس مقدماتی را نزد حضرات شیخ عزیز ادیب، حجت‌الاسلام مدرس و آیت‌الله حاج میرزا حسین هبة‌اللهی فراگرفت. سپس برای تکمیل تحصیلات ره‌سپار حوزه علمیه قم شد و سطوح عالیه را از محضر آیت‌الله میرزا مسلم ملکوتی آموخت. آن‌گاه به نجف اشرف رفت و از دروس خارج فقه و اصول آیات عظام: سیدمحمود شاهرودی، سیدابوالقاسم خویی، سیدمحسن حکیم، سیدعبدالله شیرازی و امام خمینی، بهره‌ها برد. وی در کنار تحصیل از تدریس نیز غافل نبود و از این رهگذر فضلا و طلاب بسیاری از خرمن دانش وی بهره برده‌اند. آیت‌الله ارومیان پیش از پیروزی انقلاب، در جریان مبارزات ضد رژیم، به فرمان امام در مراغه اقامت گزید و به تبلیغ اسلام و مبارزه علیه طاغوت پرداخت. وی پس از پیروزی انقلاب نیز کلیه مسئولیت‌های اجتماعی، سیاسی مراغه را به عهده گرفت و به سروسامان‌دادن اوضاع پرداخت و اکنون در تهران به فعالیت‌های فرهنگی اشتغال دارد.


"آیت‌الله سید محمدعلی علاقه‌بند"

آیت‌الله سید محمدعلی علاقه‌بند، استاد وارسته و مروج احکام و معارف الهی است که برای گسترش مکتب علوی و فرهنگ تشیع سختی‌های زیادی را به جان خریده و در این مسیر فعال و پایدار مانده‌است.
حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمدعلی علاقه بند در سال 1306 هـ . ش برابر با 1346ق در خانواده­ای روحانی در یزد دیده به جهان گشود. سید محمدعلی در 5 سالگی برای آموزش قرآن به مکتب‌خانه رفت. وی در مکتب، قرآن، نصاب‌الصبیان، سیوطی و صرف و نحو را نزد میرزا سیدعلی مکتب‌دار آموخت. وی پس از طی مقدمات علوم اسلامی از محضر حضرات: شیخ جلال آیت‌اللهی، آیت‌الله کازرونی و میرزا آقا استفاده کرد. آن­گاه برای ادامه تحصیل راهی نجف اشرف شد و در درس خارج حضرات آیات عظام: سید محمدهادی میلانی، سیدجواد مدرسی، سید عبدالهادی شیرازی شرکت کرد و پس از بازگشت به قم نیز از محضر آیت‌الله سید حسین بروجردی استفاده کرد. حجت‌الاسلام سید محمدعلی علاقه‌بند، در کنار تحصیل به تدریس نیز اشتغال داشت و دروس مغنی، منطق، معالم و صرف و نحو و اصول و کلام را تدریس می ­کرد. وی مدتی نیز دروس عربی و دینی را در دبیرستان تدریس کرد. حجت‌الاسلام علاقه‌بند ضمن تدریس به تبلیغ نیز می‌پرداخت. وی هم­اکنون نیز به تدریس علوم دینی در حوزه علمیه یزد مشغول است.


"آیت الله میرزا علی اکبر مرندی ( ره )"

آیت الله میرزا علی اکبر مرندی در سال 1314 هـ. ق. در خانواده‌ای بسیار متدین و متقی، در شهرستان مرند چشم به جهان گشود.پدرش، ملاعلی مقدس از علمای وارسته و برجسته آذربایجان بود و به صدق و صفا و علم و تقوا، معروف بود و به خاطر تقدّس زیادی که در رعایت امور شرعی و حقوق مردم، حتی در مسائل بسیار جزئی داشت، به «مقدس» شهرت یافته بود. مردم با احترام و تجلیل به این بزرگوار می‌نگریستند و برای رفع مشکلات مادی و معنوی خود، به ایشان مراجعه می‌کردند و از او رهنمود می‌طلبیدند. وی حدود سال 1320 هـ. ق. رحلت کرد؛ ولی از خود یادگاری بس ارزنده به جا گذاشت که مورد نظر پروردگار قرار گرفت. این یادگار کسی جز حضرت آیت الله آقا میرزا علی اکبر مرندی نبود.آقا میرزا علی اکبر مرندی آموزشهای اولیه را در محضر پدرش سپری کرد، امّا دیری نپایید که از نعمت وجود ایشان محروم شد. او 6 ساله بود که خبر غرق شدن پدرش در خزینه حمام، قلبش را جریحه‌دار ساخت.او پس از رحلت پدر، دروس مرسوم آن عصر را نزد آقا شیخ محمد حسین رفیعیان و حاج شیخ باقر مجتهدی مرندی، به بهترین وجه آموخت و برای ادامه تحصیلات و طی مراحل عالی حوزوی، به حوزه علمیه تبریز عزیمت کرد و با جدّیت و پشتکار تمام و علاقه وصف ناپذیر، به کسب علم پرداخت و محضر علمای نامی آن عصر را درک کرد؛ از جمله آیت الله العظمی حاج میرزا ابوالحسن انگجی که آیت الله مرندی عمده تحصیلاتشان در تبریز محضر ایشان بود.آیت الله مرندی با سختی و مشکلات فراوان در تبریز به تحصیل ادامه می‌داد. وی مورد توجه خاصّ استادان آنجا قرار گرفته بود. با این که حوزه‌ علمیه تبریز در سطح بالای علمی و معنوی قرار داشته، ولی با این همه آوازه حوزه علمیه نجف هر طلبه مشتاق را به خود فرا می‌خواند و این آرزو با امکانات آن روز مشکل می‌نمود، به خصوص وضع مالی و معیشتی آیت الله مرندی این آرزو را امکان ناپذیر ساخته بود؛ امّا از آن جا که همه توفیقات از خداست، این توفیق بزرگ نصیب این بزرگوار شد وایشان به نجف اشرف مشرّف شد. وی در این زمینه می‌فرماید: «من برای چند روز استراحت از تبریز به مرند آمده بودم، مسئول پست شهرمان که مرد متدینی بود به دیدنم آمد و صد قران به من داد و گفت: برو به کربلا برای من نایب الزیاره باش. خدمت استادم، آیت الله انگجی رسیدم و این مسأله را با ایشان در میان گذاشتم و ایشان نیز صلاح دیدند این پیشنهاد را بپذیرم. لذا آماده این سفر معنوی شدم. با دو مسافر دیگر درشکه‌ای کرایه کردیم و رهسپار کربلا شدیم.بعد از زیارت مرقد مطهر اباعبدالله به نجف اشرف مشرّف شدم و بعد از اتمام زیارت، خداوند متعال به دلم انداخت که همانجا بمانم و من حدود شانزده سال آنجا اقامت گزیدم، یعنی از سال 1344 هـ. ق. (1304 شمسی) تا سال 1360 هـ. ق. (1319 شمسی) که در اولین روز ورودم با علامه طباطبایی و الهی طباطبایی آشنا شدم و با آنها هم حجره گشتم.»آیت الله مرندی در استفاده از درسهای رسمی حوزه نیز جدّیت و پشتکار وصف ناپذیری داشت.استادان خارج فقه و اصول او در حوزه‌ علمیّه نجف عبارتند از:
1. آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی.
2. آیت الله محمد حسینی نائینی.
3. آیت الله شیخ علی ایروانی.
4. آیت الله آقا ضیاء الدین عراقی.
5. علامه محمد حسین کمپانی.
6. علامه بادکوبه‌ای.

 

زمان بارگذاری کتاب گویا:

03/12/1395 5:0

افکتور کتاب گویا:

*,

صدابردار کتاب گویا:

*,

دسته بندی اثر مرجع کتاب گویا:

کتاب چاپ شده

تهيه کننده اینترنتی:

منصوره وهابي

دبیر سرویس:

سارا عشقي نيا

سرویس تولیدکننده:

سرویس ادبیات و کتاب گویا

گوينده کتاب گویا:

مهدي کاروند, محمدتقي مختار ملکي,

تنظیم کننده برای رادیو:

عاطفه فراهاني

زمینه کتاب گویا:

ادبی

نوع کتاب گویا:

روایی

قطعه ای از کتاب گویا را بشنوید ... 3':05"

دریافت صدای کل کتاب گویا

253':10"

 
 • فصل 1

  54':01"آیت‌الله شیخ مرتضی بنی‌فضل

  کیفیت صدا:
   
 • فصل 2

  55':46"آیت الله علی ارومیان

  کیفیت صدا:
   
 • فصل 3

  68':56"آیت‌الله سید محمدعلی علاقه‌بند

  کیفیت صدا:
   
 • فصل 4

  74':26"آیت الله میرزا علی اکبر مرندی ( ره )

  کیفیت صدا:
   
 

ایمیل شما:

email icon