no related item

شنونده: 13
دریافت: 626
بازدید: 959

نویسنده :

غلامرضا گلي زواره, مريم السادات باقري, رقيه نديري, مهدي محدثي, علي باباجاني,

کارگردان کتاب گویا:

*

نمايش شخصيت ها(قسمت چهارده)

حکایت های شنیدنی

مجموعه کتاب‌های «حکایت‌های شنیدنی» بخشی از زندگی‌نامه علمای بزرگ شیعه است که در هر فصل ویژگی‌های اخلاقی و حکایت‌های ایشان روایت می‌شود.

"آیت‌الله سید عزیزالله امامت"

آیت‌الله سید عزیزالله امامت فرزند سید فخرالدین امامت، در 15 بهمن سال 1308ه‍ .ق برابر با 5 رمضان سال 1348 هـ .ق در خانواده‌ای اهل علم و تقوا در کاشان دیده به جهان گشود. وی پس از پایان تحصیلات در مدارس جدید، به فراگیری علوم دینی نزد برادر بزرگوارش سید فضل‌الله امامت پرداخت و صرف و نحو و منطق و لغت عربی را از وی آموخت.او سپس در محضر پدرش سید فخرالدین امامت به فراگیری فقه و اصول پرداخت و در همان زمان در مدرسه سلطانی کاشانی در محضر حضرات آیات: سید خلیل‌الله خلیل و شیخ محمد غروی بعضی دروس فقه و اصول و تفسیر و فلسفه را آموخت. پس از مهاجرت آیت‌الله غروی به تهران، وی نیز راهی تهران شد و مدتی در مدرسه سپهسالار نزد شیخ محمود نجفی تبریزی تلمذ کرد. سپس به امر پدر به کاشان بازگشت و دروس سطح را از محضر آیت‌الله سید حسین رضوی فرا گرفت. آیت‌الله امامت در سال 1374 هـ .ق برای تکمیل دروس حوزوی عازم عتبات عالیات عراق شد و مدتی در درس فقه آیت‌الله میرزا مهدی شیرازی شرکت کرد. وی سپس رهسپار نجف اشرف شد و پس از کسب فیض از علمای نجف به کاشان بازگشت. آیت‌الله امامت پس از چندی اقامت در کاشان، برای ادامه و تکمیل دروس راهی مشهد مقدس شد و از محضر حضرات آیات: سید محمدهادی میلانی، میرزا احمد کفایی و سید ابوالقاسم بلخی بهره برد. آیت‌الله امامت، ضمن تحصیل به تدریس و تألیف نیز اشتغال یافت. ایشان از بیشتر علما دارای اجازه اجتهاد روایی و امور حسبیه است.


"آیت الله ملاحسینقلی همدانی"

در دویست سال گذشته در عرفان شیعی کمتر شخصیتی به عظمت و استواری عارف بزرگوار و فرزانه، آیت‌الله العظمی آخوند ملاحسینقلی همدانی رسیده‌است و عرصه معارف اسلامی چنین شخصیتی را میان استادان سیر و سلوک الی‌الله کمتر به خود دیده‌است.شخصیت بزرگواری که عارفان پس از او تاکنون تحت تأثیر عمیق اندیشه‌های بلند و آسمانی آن جناب بوده و هستند و همه کسانی که پس از او آمده‌اند، در عرفان اسلامی خود را وامدار او دانسته‌اند. مطالب ذیل عمدتاً از کتاب "فرزانه قبیله عشق" تالیف جناب محمد جواد نورمحمدی نقل شده‌است.آیت‌الله جناب آخوند ملاحسینقلی همدانی درجزینی به سال 1239 ق در روستای «شوند» از توابع همدان دیده به جهان گشود.پدرش رمضانعلی نام داشت و پیشه چوپانی برگزیده بود. وی علاقه فراوانی داشت که فرزندانش به تحصیل علم بپردازند و در زمره عالمان درآیند. به همین جهت حسینقلی را برای تحصیل به تهران فرستاد.از خانواده ایشان اطلاعات فراوانی در دسترس نیست، اما این را می‌دانیم که خاندان مرحوم رمضانعلی شوندی، پدر ایشان، از اعقاب جابربن عبدالله انصاری صحابی معروف رسول خدا بوده‌اند که قرن‌ها در این روستا زندگی می‌کرده‌اند و پیراهنی را که حضرت علی علیه‌السلام به جابر بن عبدالله انصاری عطا کرده بود از او به یادگار داشتند.ایشان در تهران در مدرسه مروی از حوزه درس فقیه مشهور شیخ عبدالحسین تهرانی معروف به شیخ‌العراقین استفاده کرد و سپس رهسپار سبزوار شد و از محضر حکیم حاج ملاهادی سبزواری جرعه‌های جان‌بخشی نوش کرد و از فیض دروس حکمت و اخلاق وی بهره‌مند شد.پس از استفاده از محضر حاج ملاهادی سبزواری بار خود را به سوی نجف اشرف بست و در پیشگاه امام همام مولی‌الموحدین مشغول به تحصیل شد و در درس خاتم فقیهان شیخ مرتضی انصاری حاضر شد.مدتی در خدمت ایشان بود و اگر چه شیخ انصاری صاحب نفس قدسی و حالات و مشاهدات و کرامات بود، اما خداوند برای او چنین رقم زده بود که به محضر صاحب کمالی، راه عبودیت حق را پیماید و چنین شد که به محضر سید شوشتری راه یافت.حکایت این تشرف مبارک را آیت‌الله آخوند ملا علی همدانی از عین‌الملک نقل کرده و ایشان از آخوند ملاحسینقلی شنیده‌است که آخوند فرمود:روزگاری در نجف به درس شیخ انصاری می‌رفتم تا این‌که دریافتم شیخ انصاری همیشه چهارشنبه‌ها به منزل آیت‌الله آقا سید علی شوشتری که در ظاهر از شاگردان درس شیخ انصاری بود می‌رود.روزی به بهانه استخاره به منزل آقا سید علی شوشتری رفتم و در زدم و چون خادم آمد در را باز کرد، گفتم: استخاره می‌خواهم.آقا سید علی فرمود: بگویید بیاید داخل. چون داخل شدم دیدم که شیخ به گونه شاگردان نشسته و آقا سید علی به سان استادان نشسته و مطالبی می‌فرمایند.من نیز در دل خود گذراندم که از این پس خدمت سید برسم. آن روز چون جلسه تمام شد و برخاستم، سید به من فرمود: شیخ سرش شلوغ است و کمتر می‌تواند اینجا بیاید اما شما اگر خواستید می‌توانید دیگر روزها نیز اینجا بیایید.بدین‌سان فرزانه‌ای را که آخوند ملاحسینقلی به دنبالش بود یافت.


" آیت‌الله سیدمرتضی نجومی"

آیت‌الله سیدمرتضی نجومی، مجتهد، مفسر قرآن و از مفاخر خوش‌نویسی جهان و چهره ماندگار هنر ایران بود. او در بین مردم کرمانشاه جایگاه ویژه‌ای داشت. او تلاش و کوشش زیادی برای تبلیغ و ترویج احکام اسلامی داشت و خدمات بسیاری برای جامعه دینی و فرهنگی انجام داد.آیت‌الله سیدمرتضی نجومی، فرزند آیت‌الله آقا سیدمحمدجواد نجومی در 23 جمادی‌الثانی 1346 هجری قمری برابر با 5 آذر 1307 هجری شمسی در کرمانشاه متولد شد. وی از نوادگان امام زین‌العابدین (ع) بود.آیت‌الله نجومی پس از گذراندن سال دوم دبیرستان، در سال 1322 تحصیل در مدرسه را رها کرد و به تحصیل دروس حوزوی پرداخت.وی در دوران طلبگی از محضر استادانی همچون آقا میرزاابراهیم پورمعتمد، حاج سیدمحمود معصومی لاری و حاج شیخ حسن حاج آخوند به تحصیل علوم دینی پایه پرداخت. سپس برای گذراندان پایه‌های بالاتر به عتبات عالیات عراق «کربلا و نجف» مهاجرت کرد که در کتاب «کیمیای سعادت» با عنوان تعبیر رویا و عزیمت به کوی دوست از این اقدام یاد کرده‌است.علامه نجومی می‌نویسد: رفت و آمد علاقه‌مندان و همشهریان را به منزل والد و معاشر بیش از اندازه را بلایی برای ادامه تحصیل دیدم، لذا تصمیم به عزیمت به عتبات مقدسه و انتقال به حوزه نجف اشرف گرفتم.وی در سال 1369 هجری قمری به کسب درجه اجتهاد نائل آمد. در این ایام، ایشان در درس خارج حضرات آیات آقامیرزا محمدباقر زنجانی، آقامیرزا عبدالهادی شیرازی، حاج آقا محسن حکیم و حاج سیدمحمود شاهرودی شرکت و اولین اجازه اجتهاد را از دست آیت‌الله آقا میرزا محمدباقر زنجانی دریافت کرد.علامه نجومی در سال 1349 در پی اخراج ایرانیان مقیم عراق، توسط رژیم بعثی، به کرمانشاه بازگشت و امام جماعت مسجد نواب شد که از مساجد فعال و پرجمعیت شهر کرمانشاه است.آیت‌الله نجومی در مورد فعالیت‌های دوران انقلاب خویش چنین می‌نویسد: «بعد از بازگشت از نجف اشرف تا شروع انقلاب مقدس اسلامی، دیگر مجال نوشتن کتابی یا استنساخی پیدا نشد و به کارهای معمولی و وظایف مقرره روحانیت مشغول شدیم. تا اوان انقلاب اسلامی که جوانان عزیز و سرباخته، دستگاه تکثیر و چاپ اعلامیه‌ها را مخفیانه به منزل ما آوردند، به‌طوری که خود آقایان روحانیون محترمی که کاملاً در جریان انقلاب بودند، نمی‌دانستند که اعلامیه‌ها کجا تکثیر می‌شود. حتی گاهی جلسه آقایان علما در منزل ما بود و در همان وقت، جوانان عزیز در زیرزمین خانه مشغول تکثیر و چاپ اعلامیه‌ها با انشاء این حقیر بودند.»از آیت‌الله نجومی آثار خطی و رسالاتی با عناوینی چون «رساله بعد معنوی هنر خط»، «رساله التصویر و التمثیل»، «رسالة‌الغناء»، «رساله النجاسه الخمر»، «تفسیر سوره مؤمن» و رساله‌ای در تعظیم شعائر اسلامی به جا مانده‌‌است.آیت‌الله نجومی از افرد برتر هنر خوش‌نویسی جهان بود. وی نزد خطاطان بزرگی همچون هاشم بغدادی و احمد نجفی به تمرین و ممارست پرداخت. وی در خط نسخ و ثلث، یگانه و بی‌همتا بود و در تذهیب و تشعیر و جلید و گل و بوته‌سازی، آثار جاودانه‌ای پدید آورد.در سال 1398 هجری قمری، مرحوم حاج میرزااحمد معصومی زنجانی، اجازه‌ای عربی در عالم خط برای ایشان نوشت.او از چهره‌های ماندگار ایران در عالم هنر بود.علامه سیدمرتضی نجومی، در 25 آبان سال 1388 در 81 سالگی دارفانی را وداع گفت.


"آیت‌الله سیدحسن موسوی شالی"

آیت‌الله سیدحسن موسوی شالی «رحمة‌الله علیه» از شاگردان آیت‌الله سیدعلی قاضی بزرگ «رحمة‌الله علیه» و از پیشگامان انقلاب اسلامی ایران و مجاهدان مخلص و وفادار به نظام بود. رفتار و گفتار خالصانه ایشان هدایت‌‎گر قشرهای مختلف مردم در استان‌های مرکزی کشور بود.آیت‌الله سیدحسن موسوی شالی در سال 1296 شمسی در خانواده­ای اهل علم و فضیلت در شال از توابع قزوین دیده به جهان گشود. سیدحسن تحصیلات خود را از مکتب‌خانه آغاز کرد و در کنار آن دروس جنبی مانند ریاضیات و... را فرا گرفت. سپس برای ادامه تحصیل راهی نجف اشرف شد. آیت‌الله موسوی شالی در کنار تحصیل به تدریس نیز اشتغال داشت و از این رهگذر شاگردان بسیاری تربیت کرد.وی پیش از پیروزی انقلاب، با سخنرانی­های افشاگرانه ضد رژیم به مبارزه آشکار با ساواک و پهلوی پرداخت. ازاین­ رو، ساواک او را دستگیر و زندانی کرد. این فقیه فرزانه، پس از انقلاب نیز با حضور در جبهه­‌ها و تبلیغ و ارشاد دین خود را ادا کرد.


"شیخ عباس قمی (ره)"

مرحوم حاج شیخ عباس قمی، معروف به محدث قمی، در سال 1294 ه. ق، در شهر مقدس قم، متولد شد. پدر وی مرحوم کربلایی محمد رضا، یکی از علاقه مندان و شیفتگان خاندان اهل بیت علیه السلام بود. وی با این که مردی کاسب و مغازه دار بود. اهتمام زیادی به درس خواندن فرزندش، آقا شیخ عباس، داشت و آرزویش این بود که روزی فرزندش از مبلغان دین شود. مادر گرامی ایشان نیز، زنی بسیار پرهیزکار و متدین بود و به نماز اول وقت پای بند بود؛ به طوری که حتی اگر میهمان هم داشت، ابتدا نماز اول وقت را به جا می آورد و سپس به میهمانان رسیدگی می نمود.مرحوم حاج شیخ عباس قمی دوران کودکی و نوجوانی اش را در زادگاهش، شهر مقدس قم گذراند. از همان دوران کودکی آثار نبوغ در چهره اش نمایان بود. روح بلند و ذهن جستجوگرش وی را بر آن می داشت که از هر چیزی آگاهی کسب کند. وی علوم رایج حوزه های علمیه را نزد اساتید و بزرگانی چون آیت اللّه آقاشیخ ابوالقاسم قمی، آیت اللّه حاج آقا احمد طباطبایی و آیت اللّه ارباب قمی سپری نمود. برای کسب معرفت بیشتر و ادامه تحصیل راهی نجف اشرف گشت تا روح عطشناک خود را سیراب گرداند.مرحوم حاج شیخ عباس قمی پس از ورود به حوزه علمیه نجف، در حلقه اساتید و بزرگان آن دوره شرکت جست.شیخ عباس قمی، معروف به محدث قمی، تحت تأثیر ملکات فاضله و صفات برجسته و علم سرشار استادش حاجی نوری، و نیز شایستگی ذاتی و آمادگی بالای خود، به مقامات چشمگیری از علم و عمل رسید. شیخ به مدت چهار سال از محضر این استاد عالی قدر بهره گرفت.محدث نوری، در سال 1320 ه. ق، به رحمت ایزدی پیوست. رحلت استاد شیخ عباس را در غمی جانکاه فرو برد و این شاگرد پاک باخته را شدیداً تحت تأثیر قرار داد. او به جهت پیوند عاطفی و قلبی فراوان که با استاد داشت، نتوانست در نجف به اقامت خود ادامه دهد. شیخ عباس خود در این باره می فرماید: فوت ایشان برایم چنان تلخ شد که هنوز مرارت آن را در کام خود احساس می نمایم».هنگامی که مرحوم آیت اللّه حاج آقا حسین قمی از عتبات عالیات به مشهد مقدس هجرت نمود، حاج شیخ عباس قمی، صاحب کتاب مفاتیح الجنان نیز عازم زیارت ثامن الحجج گردید و در آنجا به پیشنهاد آیت اللّه قمی، با دختر برادر ایشان ازدواج نمود. ثمره این ازدواج چهار فرزند بود. محدث قمی در مدت اقامت خود، در مشهد مقدس، از محضر علمایی بزرگ چون آیت اللّه حاج آقا قمی، حاج شیخ حسن علی نخودکی اصفهانی، مرحوم آخوند ملاعباس تربتی، آقا شیخ مرتضی عیدگاهی و آقا شیخ علی اکبر نوقانی. کسب فیض نمود.شیخ عباس قمی غروب روز 22 ذی الحجه سال 1359 ه. ق، حالش منقلب گردید و پی در پی نهار علیه السلام را بر زبان جاری می ساخت. آن شب به علت کسالت فراوان نمازهایش را نشسته خواند و نیمه شب دعوت حق را لبیک گفت و در سن شصت و پنج سالگی به لقاءاللّه پیوست. مرحوم آیت اللّه سیدابوالحسن اصفهانی بر جنازه مطهرش نماز خواند و بعد از تشییعی باشکوه، توسط بزرگان و مراجع و عموم مردم، در صحن مطهر حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام ، کنار مرقد استادش محدث نوری، به خاک سپرده شد.

 

زمان بارگذاری کتاب گویا:

17/12/1395 5:0

افکتور کتاب گویا:

*,

صدابردار کتاب گویا:

*,

دسته بندی اثر مرجع کتاب گویا:

کتاب چاپ شده

تهيه کننده اینترنتی:

منصوره وهابي

دبیر سرویس:

سارا عشقي نيا

سرویس تولیدکننده:

سرویس ادبیات و کتاب گویا

گوينده کتاب گویا:

محمدتقي مختارملکي, مهدي کاروند,

تنظیم کننده برای رادیو:

عاطفه فراهاني

زمینه کتاب گویا:

ادبی

نوع کتاب گویا:

روایی

قطعه ای از کتاب گویا را بشنوید ... 2':36"

دریافت صدای کل کتاب گویا

290':34"

 
 • فصل 1

  48':42"آيت‌الله سيد عزيزالله امامت

  کیفیت صدا:
   
 • فصل 2

  65':48"آیت الله ملاحسینقلی همدانی

  کیفیت صدا:
   
 • فصل 3

  52':46"آیت‌الله سیدمرتضی نجومی

  کیفیت صدا:
   
 • فصل 4

  69':30"آیت‌الله سیدحسن موسوی شالی

  کیفیت صدا:
   
 • فصل 5

  53':48"شیخ عباس قمی (ره)

  کیفیت صدا:
   
 

ایمیل شما:

email icon