no related item

شنونده: 27
دریافت: 18
بازدید: 4457

دی|93

21

15:15

مجله ورزش ، دانش(87)

ورزش و انتقال دهنده های عصبی

ایران صدا : انتقال‌ دهنده‌های عصبی، موادی شیمیایی هستند که از یک نورون ترشح می‌شوند و بر فعالیت نورون دیگر تأثیر می‌گذارند .

کارشناس/مهمان: خانم خلج زاده / دکتر منوچهري نژاد,  

انتقال‌دهنده‌های عصبی، موادی شیمیایی هستند که از یک نورون ترشح می‌شوند و بر فعالیت نورون دیگر تاثیر می‌گذارند. این مواد انتقال‌دهنده که به آن ها پیک عصبی نیز می‌گویند، از تکمه‌های پایانی نورون‌ها در شکاف سیناپسی آزاد می‌شوند و توسط گیرنده‌های موجود در غشای سلول دیگری که در فاصله بسیار نزدیکی از آن قرار گرفته، پی‌گردی می‌شوند. ارتباط شیمیایی در هر سیناپس، اختصاصی و منحصر به فرد است. انتقال‌دهنده‌ها در مقایسه با تعدیل‌کننده‌ها مسیر کوتاه تری را طی می‌کنند و از حیطه عملکرد کمتری برخوردارند.

ورزش راهی برای درمان :

زمینه ایجاد بیماری های روانی، بحث پیرامون انتقال دهنده های عصبی و عدم كاركرد صحیح آن (كاهش یا افزایش دوپامین و سروتونین و...) در بروز بیماری های روانی انكارناپذیر است و یكی دیگر از تأثیرات مثبت ورزش تنظیم در میزان انتقال دهنده های عصبی در سلول عصبی و در نتیجه تعادل و توازن در كاركرد عصبی شخص و كاهش حالت نابهنجاری های روانی است.

در مطالعه دکتر وایلس 1150 مرد انگلیسی میان سال طی 10 سال مورد بررسی قرار گرفتند و نتیجه تحقیق حاكی از آن بود مردانی که ورزش منظم دارند یک چهارم کمتر از دیگران به حالت افسردگی یا بیماری های اضطراری دچار می شوند.

مدت ها است كه فعالیت بدنی به عنوان راهی برای كسب تناسب اندام و رفع فشار خون بالا، دیابت، چاقی و دیگر بیماری ها هواداران خود را دارد. تحقیقات در حال گسترش نشان می دهد كه فعالیت جسمی می تواند سبب تخفیف نشانه های برخی اختلالات روانی مثل اضطراب و افسردگی و مانع عود بعد از درمان شود.

ورزش منظم سلامت جسمی و روحی راحفظ می کند به این صورت که با کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن امید به زندگی را افزایش می دهد و باعث ایجاد شور و نشاط (رفع افسردگی ) برای انجام فعالیت های روزانه می شود .

ورزش صحیح به بدن کمک می کند تا در کنترل سیستم عصبی به دست آوردن اعتماد به نفس ، کارکردن و تصمیم گیری صحیح در شرایط بحرانی موفق تر عمل کند . افسردگی و فشار روحی به غیر از آن که با شرایط روحی و اعتماد به نفس شخص در ارتباط می باشد با شرایط جسمانی نیز مرتبط است .

انجام دادن تمرینات ورزشی باعث می شود بدن فشار خون خود را تنظیم کند و سیستم های عصبی در مواقع خاصی عکس العمل بهتر نشان دهند . به این ترتیب بدن می تواند کنترل بهتری در شرایط بحرانی و فشارهای روحی داشته باشد . از سویی قدرتمند شدن عضلات باعث می شود شخص از نظر تیپ بدنی بتواند اعتماد به نفس بیشتری داشته باشد .

انجام دادن هر نوع ورزشی به طور مستمر و از روی برنامه قابلیت غلبه بر افسردگی را افزایش می دهد اما می توان گفت هرچه ورزش دارای حالت استقامتی باشد نقش بیشتری درکاهش افسردگی ایفا می کند .

ورزش مستمر به طوری كه بدن شروع به تعرق كند و به طور كلی ورزش توام با تعریق و افزایش ضربان قلب ،كاهش اضطراب و افسردگی را سبب می شود، همچنین باعث افزایش ترشح آنزیم های اندورفین، دانپورفین و انكفالین شده كه اثر تسكین دهنده و آرامش بخش دارند.

تهیه کننده اینترنتی: حسين خليل نژاد

منبع : اختصاصي ايران صدا

تهیه کننده برنامه اصلی : حسين خليل نژاد,

گوینده : فاطمه بابايي / حميدرضا حسني,

صدابردار : -,

نویسنده : -,

کلید واژه : افسردگي, انتقال دهنده, ورزش بانوان,

تصویر تکمیلی برنامه

تصویر تکمیلی برنامه

 

 
مدت:

12':49"

 

12':49" | صدای اصلی برنامه

 

ایمیل شما:

email icon